Vizuální přátelské vazby a šifrované Facebook aplikace

Paul Bulter z Facebooku si hrál s myšlenkou vizualizace přátelských vazeb na globální úrovni. K dispozici měl slušnou databází 500 milionů lidí s informacemi o lokalitách a k tomu cca o dva řády více přátelských vazeb. Své bádání hezky popisuje a výsledek je úctyhodný (zvlášť high-res verze).

Na mapě je mj. krásně vidět tma nad Ruskem (vkontakte) a Čínou (QQ). Kdežto v Japonsku šlape Facebook lokální sítí Mixi.jp pěkně na paty.

Před cca dvěma měsíci zavedl Facebook možnost servírovat aplikace přes šifrované spojení (https). Pokud měl uživatel nastavené “zabezpečené procházení” a daná aplikace podporovala HTTPS, zobrazila se přes zabezpečený protokol. V opačném případě se tento uživatel do aplikace nedostal a viděl vysvětlující chybovou zprávu. Šifrované procházení byla (mj.) odpověď na loňské zveřejnění možnosti kradení relací aktuálně přihlášených uživatelů Facebooku.

Nyní jde Facebook ještě dál. Do konce září tohoto roku chce všechny provozovatele aplikací donutit k povinnému využití HTTPS pro zobrazování aplikací. Nelze čekat, že se timing dodrží přesně tak, jak je plánovaný (alespoň dle zkušeností s jinými deadlines ze strany FB) avšak i tak to bude pro (především malé a začínající) vývojáře trochu oříšek. Už jen díky tomu, že SSL certifikáty něco stojí. Že by dobrý rok pro certifikační autority?