Co se děje s doménou po její expiraci?

Vždycky mně tak nějak zajímalo, co se stane s mou doménou, kterou nechám expirovat. Lépe řečeno, zda se propadne do sklepa internetu a již po ní neštěkne pes, nebo si ji vyhmátne nějaký sup a začne na ní provozovat něco zcela odlišného, o čem se mi v době mého vlastnictví ani nezdálo.

Před několika měsící jsme uzavřeli projekt ifarma.cz. Svůj účel splnil a bylo na čase jít dál. Tento projekt byl specifický v tom, že pod svou hlavičkou sdružoval 40 dalších domén. Právě těchto 40 domén v posledním měsíci expirovalo a je zábavné sledovat jejich reinkarnace.

Zjistil jsem tak, že existuje mnoho honičů rankingů, kteří se přiživují na slávě (rozumněj doznívajících “Rancích”) původních obsahů. Uvedu dva příklady za všechny.

Příklad #1

  • bulvar-farma.cz
  • mobil-farma.cz

Každá z domén má strukturou jiný obsah a jinou grafiku. Obsah sdělení je ale v obou případech stejný: velmi spokojený zákazník opěvuje služby hostingu banan.cz. Je dokonce natolik spokojený, že si koupil doménu a dal to takto veřejně na internet. Situace ovšem není tak horká, když se podíváme do whois a zjistíme že držitel je v obou případech stejný.

Příklad #2

  • blog-farma.cz
  • deti-farma.cz

Podobná situace. Obsah sice ničemu “nekalému” nenapovídá, za zmínku ovšem stojí odkazy ve sloupci, které jsou na obou webech totožné. Jeden linkuje firmu zabývající se registrací stránek do katalogů (ha!), druhý na profibiz.cz a třetí nejmenovaný online sexshop.

Závěrem? Krom toho, že jsem podobný výsledek více než jsem čekal, vneslo mi to opět trochu světla do násilného ovlivňování ranků ve vlastní prospěch.