MyISAM versus InnoDB

Ne, nebudu tu tyčit klady a zápory těchto dvou uložišť. Půjdu na to pěkně z praxe.

Projekt ifarma.cz jsem od počátku stavěl na výchozím úložišti MyISAM. Dělo se tu hodně INSERTů a SELECTů a to při velkém množství dat. Údržbu datové integrity jsem pro snížení loadu přesunul cronem do pozdních nočních hodin.

Avšak po nějaké době začalo docházet k problémům. Mysql přestala stíhat. Restart 3x denně byl na denním pořádku. Vždy když jsem před restartem kouknul do PROCESS LISTu, objevovalo se hodně SLOW dotazů v rámci ifarmy.

Vyvstala otázka: co s tím? Začal jsem experimentovat. Přeskočím nudnou pasáž dlouhých pokusů a přesunu se k rajskémů výsledku. Zúčastněné tabulky jsem převedl na InnoDB. Problémy ustaly. Od té doby mysql v klidu stíhá i razantně stoupající návštěvnost.

Nutno řící že  háček sídlil ve FULLTEXT indexu nad dvěma největšími tabulkami. Řešením bylo přesun konkretních dat nad kterými se hledá do separátní tabulky a jen tuto ponechat v MyISAM. Pohoda, klídek.

A jak dlouho trvala změna MyISAM->InnoDB nad tabulkou s 500tis záznamy (cca 400MB)? Krásných 20 minut a pár vteřin k tomu. To čekání se vskutku vyplatilo.

Někdy příště se mému zkoumání v této oblasti vrátím, teď jsem se chtěl jen podělit s úspěchem :-).

PS: otázkou zůstává, zda se nyní díky InnoDB mysql svěřit s vazbami mezi jednotlivými tabulkami a řešit  integritu plně přes DB engine, nebo i nadále zůstat u noční cron verze.

Plodné útery osmadvacátého

Pondělí k večeru máme se Sveekem jaksi zažité.

Oblíbenej podnik (JetSet), dobrý pití (Mojito), příjemná hudba (ani nevím oč šlo), pohodlný gaučík (značky bazarové) a bloček s propiskou na poznámky. Ano, i takto mohou vypadat pracovní briefingy. Hlavně tedy ty naše :-).

Hlavním bodem na programu bylo domyšlení podrobností nad novým projektem, který se nám nedávno zrodil v hlavě (hlavách). Ale jak už to bývá, v průběhu “sezení” jsme navíc naťukli a vymysleli spoustu dalších věcí. Občas nechápu lidi, kteří si stežují, že nemají o prázdninách vůbec co dělat a umírají nudou. Takový exoty snad už jen přeučit na naši business vlnu a zaměstnat za nějaký ten malý pěták. Že bychom si stvořili takovou malou armádu levných pracovních sil? Začnu spřádat plány :-).

To mi připomíná: sháníme grafika. Kdyby snad jen někdo měl zájem …

Gondik na samostatné doméně

Vše to začalo deníčkem na libimseti, pak jsem objevil blogger(a) a přesunul se tam. Poslední a finalní krok je (snad?) tato doména.

  • – Doména je koupená za 250,- kdesi ve výprodeji…
  • – Běží na WordPressu (prý je to geniální nástroj 🙂 )
  • – A celé se to tváří díky šabloně stažené kdesi na netu (skinování přes wordpress je fakt brnkačka!)

Nic nedonutí člověka něco udělat tak, jako když se s někým výhodně dohodne ve stylu “když ty uděláš tohle, tak já to udělám taky”. Tak a je to tu, má část úspěšně splněna, teď jsi na řade ty Sveeku 😉

PS: jo a jako jahůdku jsem do patičky vrznul skvělý ifarma widebar. Kdo má také zájem?